Unutulan yemekler kayıt altına alınacak 

Unutulan yemekler kayıt altına alınacak

İl Kültür ve Turizm Müdürü Kadir Pürlü, “Biz bu unutulmaya yüz tutan yemeklerimizi kayıt altına alıyoruz ve envantere dahil ediyoruz. Kültür geleceğe nakletmeyi başarmaktır” dedi.

Unutulan yemekler kayıt altına alınacak
Unutulan yemekler kayıt altına alınacak Sivas Memleket
Bu içerik 230 kez okundu.

Mehmet TIRPAN

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, 15-22 Nisan Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında yöresel yemek yarışması düzenleyecek. Yarışmada yöresel yemekler ve unutulmaya yüz tutmuş yemekler yeniden gün yüzüne çıkarılacak. Yapılacak olan yemek yarışması kapsamında açıklamalarda bulunan İl Kültür ve Turizm Müdürü Kadir Pürlü, Unutulmaya yüz tutmuş yemekleri gün yüzüne çıkarmak ve turizm bilincini geliştirmek amacıyla bu tür faaliyetleri düzenlediklerini söyledi.

İç turizmi canlandırmak amacıyla zaman zaman çeşitli etkinlikler düzenleyeceklerinin altını çizen Pürlü: “Biz bu unutulmaya yüz tutan yemeklerimizi kayıt altına alıyoruz ve envantere dahil ediyoruz. Kültür geleceğe nakletmeyi başarmaktır. Biz küçük de olsa bir adım atarak ilimizin kaybolmuş yemeklerini bu şekilde tekrar canlandırmaya ve envanterimize almaya çalışıyoruz” dedi.

19-20 Nisan tarihlerinde Cumhuriyet Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksek Okulu Uygulama Mutfağında Yöresel Yemek Yarışması düzenleyeceklerini kaydeden Pürlü: “Her yarışmada neredeyse unutulmaya yüz tutmuş, hatta unutulmuş yemeklerimizin gündeme geldiğini gördük.” ifadelerine yer verdi.

Yarışmacılar19 Nisan Çarşamba günü hamur işi, börekler ve ana yemekler kategorisinde, 20 Nisan Perşembe günü ise tatlılar kategorisinde olmak üzere 3 kategoride yarışacak. Yarışmanın birincisine 2 çeyrek altın, ikincisine 1 çeyrek altın, üçüncüye ise 1 gram altın ödül verilecek. Yarışmaya katılmak isteyenlerin 19 Nisan 2017 Çarşamba günü saat 12.00’a kadar İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne veya Kongre Müzesi bahçesinde bulunan Turizm Danışma Bürosuna şahsen başvuru yapması gerekiyor.

Etkinliğe destek veren ve yarışmanın jüri heyetinde görev alan Cumhuriyet Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksek Okul Müdür Yardımcısı Öğretim Görevlisi Özlem Akın ise Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlenecek olan yöresel yemek yarışmasının milli değerleri ortaya çıkarma adına önemli olduğunu söyledi.

Yarışmanın düzenlenmesine katkı sağlayan ve jüri heyetinde görev alan Lokantacılar ve Kebapçılar Esnaf Odası Başkanı Nazım Yiğit de yok olmaya yüz tutmuş yemeklerin yeniden gün yüzüne çıkarılması için yarışmayı desteklerini söyledi. Yarışmada dereceye girenlerin otel gibi birçok işletmede istihdam edilebileceğini kaydeden Yiğit; “İçli köfte ve sarma gibi ev yemeklerini yapabilen ev hanımları, hazırladıkları bu yemekleri otellere satışa sunabilirler. Biz bu anlamda ev hanımlarına destek olabiliriz” şeklinde konuştu. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Birilerine para mı kazandırılıyor?
Birilerine para mı kazandırılıyor?
Asılsız ihbarlar için yasal süreç işletilecek
Asılsız ihbarlar için yasal süreç işletilecek