Gençler sordu, Bakan Yılmaz cevapladı 
Reklamı Geç
Advert
Advert

Gençler sordu, Bakan Yılmaz cevapladı

Sivas’ta ilk “Gençler Soruyor” programı Hilton Garden Inn Hotel Konferans Salonunda yapıldı. Programa katılan gençler Anayasa Değişikliği, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini, Referandum ve Milli Eğitim ile ilgili diledikleri soruları Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’a yöneltti.

Gençler sordu, Bakan Yılmaz cevapladı
Gençler sordu, Bakan Yılmaz cevapladı Sivas Memleket
Bu içerik 180 kez okundu.

Tuğba TUTAK

Gençleri Milli Eğitim Bakanıİsmet Yılmaz ile buluşturarak yüz yüze soru sorma imkânı tanıyan AK Parti Sivas İl Gençlik Kolları Başkanlığı “Gençler Soruyor” programını gerçekleştirdi. Programa katılan gençler Anayasa Değişikliği, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini, Referandum ve Milli Eğitim ile ilgili diledikleri soruları Milli Eğitim Bakanı Sayın İsmet Yılmaz’a yöneltti.

Mili Eğitim Bakanlığında mevcut öğretmen eksikliği şuan ne kadardır. Bu süre ne kadar sürede kapanacaktır. Sorusunu cevaplayan Bakan Yılmaz ‘’90.000 civarında öğretmen eksiğimiz var. Milli Eğitim Bakanlığı bu açığı giderme konusunda son söze sahip değil. Dolayısıyla devlette kural şu bir bütçe yapılırken gelecek yılın bütçesine ne kadar personel atanacağı ve ona göre de bütçe hazırlarlar bir rakam koyarlar bunu bütün kamu kuruluşları talep eder taleplerden hangisi daha öncelikli ise nihayetinde Başbakanımızın Başkanlığında bir talep olur. Ama biz bu yıl ne kadar alacağımızı soyluyum 20.000 öğretmen alacağımızı ilan ettik. Şuan mülakatları yapılıyor. Mayıs 15 ine kadar devam edecek birde Cumhurbaşkanımız 10 Ağustostan sonra 10.000 öğretmen alacağımızı ifade etti. Bu yıl 30.000 öğretmen adayı kardeşimizi Milli Eğitim ailemizle buluşturacağız’’ cevabını verdi.

Gençlerin siyasetin içinde olması siyasetin yönünü nasıl değiştirecek? Biz gençlerden beklentiniz nelerdir? Sorusu karşısındaBakan Yılmaz ‘’Gençlerin bizlerden daha yetenekli olduğunu düşünüyorum. Yeni yetişen neslin mevcutlardan daha teknik düşündüğünü çok daha yetenekli olduğunu gösteriyor ve güveniyorum. Atatürk Cumhuriyeti emanet etti doğru mu? Atatürk’ün Cumhuriyeti Emanet ettiği gençlere biz Parlamentoyu etmezsek olur mu hiç şüpheniz olmasın Parlamentoya da gelecekler. Bakın demokrasi esasa dayanır. Toplumda ne varsa birebir aynısı Parlamentoya yansıması lazım. Gençler mi var mutlaka gençler Parlamentoda olması lazım. Her toplum kesimi kendi düşüncesini kendi adına sözü kendisi söylesin. Gençler ne söyleyecekse Parlamentoya gelsinler. Geçmişe kıyasla çok iyi bir noktadayız. Kesinlikle gençlerimize bizim aldığımız eğitimden daha iyi bir eğitim veriyoruz onların ufukları bizlerden çok iyi’’diyen Bakan Yılmaz gençlere olan güvenini bir kez daha dile getirdi.

Muhalefet tarafından rejim değişikliğine gidiliyor gibisinden eleştiriler var. Sizce şimdi sistem değişikliğimi rejim değişikliği mi şuan ki yapılan oylama? Sorusuna ise Bakan Yılmaz ‘’Hiç şüpheniz olmasın halk kendi kendini yönetecek kimseye karar veriyorsa bunun adı Cumhuriyet burada Hükümet değişikliği sistemi var. Yöneticisini belirleme hakkı yine Millette mi Millette. Cumhuriyet rejimimiz değişmiyor patron Millet sözde Millette Kararda Millette bu genel sloganımızdır. Sözde kararda milletindir. Sözde kararda Milletin olma keyfiyeti değişmediği sürece de rejimde değişmez. Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir.’’ İfadesini kullandı.

Sayın Cumhurbaşkanımız partili olacak mı? Sorusunu da cevaplayan Bakan Yılmaz’’ Evet, partili olacak. Partili olması hukuk devletine aykırı mı değil. Hizmetler adaletli gitsin önemli olan budur. Amerika da partili olması, Fransada partili olması hukuk devletine aykırı görülmez demokrasiye aykırı görülmez o halde Türkiye de neden aykırı görülsün.’’ dedi.

Gençlere tavsiyede bulunan Bakan Yılmaz ‘’Hakkınıza hukukunuza sahip çıkın Milli iradeye sahip çıkın bununla birlikte gençler hem tecrübe kazanacak siyasete girince hem de kendilerine güvenecekler gençlerimize öz güven kazanmasında gençlerimizin tecrübe kazanmasında ne zararı var. Siyasette kesinlikle taze kana ihtiyaç vardır. Bu gençler inşallah siyasete girecek ve Türkiye’nin geleceği bugünden daha aydınlık olacaktır. Bundan kesinlikle emin olun. Muhtaç olduğunuz kudret inancınızda gayretinizde ülkemize ve milletimize olan bağlılığınızdadır.’’ifadelerini kullandı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Eğitim nasıl bir zihniyetle yönetiliyor?
Eğitim nasıl bir zihniyetle yönetiliyor?
“Alevilere genel bütçeden pay ayrılmalı”
“Alevilere genel bütçeden pay ayrılmalı”