Önce yapamadık gücümüz yoktu 
Reklamı Geç
Advert

Önce yapamadık gücümüz yoktu

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz AK Parti Merkez İlçe Başkanlığı tarafından düzenlenen “mahalle ve köy muratları ile kahvaltı” programında muhtarlara konuştu. Bakan Yılmaz, önceki dönemlerde yeni sistemi getirecek güçlerinin olmadığını şimdi ise MHP’nin desteği ile bu gücü elde ettiklerine dile getirerek “Türkiye’yi koalisyon hükümeti sitemine mahkum etmek milli iradeye uymaz, yeni anayasa değişikliği ile ilgili o kadar çok yalan var ki bunları düzelmeyle baş edemiyoruz” dedi.

Önce yapamadık gücümüz yoktu
Önce yapamadık gücümüz yoktu Sivas Memleket
Bu içerik 331 kez okundu.

HÜSNE AKKAYA

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz AK Parti Merkez İlçe Başkanlığı tarafından düzenlenen “mahalle ve köy muratları ile kahvaltı” programına katıldı.

Toplantıda konuşan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Anayasa değişikliğinin getireceği yeni siteme değindi. Bakan Yılmaz, “Hesap verilebilirliğin esas olması lazım. Fakat anayasayı yapanlar bu milletten hükümeti kurma görevini aldılar ve iki başlı yaptılar. Yani yürütme görevi hakkı 100 ise bunun 49’unu Cumhurbaşkanı’na verdiler. 51’i de Başbakan da kaldı. Bu sistemde başbakan bir adım öndedir ama 49’u Cumhurbaşkanındadır. Dünyadaki hiçbir parlamenter rejimde bizdeki gibi böyle bir sistem yoktur. Dünyanın her ülkesinde Cumhurbaşkanı ve Başbakan vardır ama Cumhurbaşkanları parlamenter sistemde temsili ve semboliktir yani usulen gelen kararnameleri imzalar veya bir iki tane mahkeme üyelerine atama görevi verir. Sembolik görevinin dışında hiçbir görevi olmamasına rağmen bizde Cumhurbaşkanlığı makamını vesayet makamı olarak kurguladıklarından Cumhurbaşkanı’na yasamaya ilişkin yetki verdiler.  Yine meclis anayasa değişikliğini kabul ediyor, 367’yi aşsa dahi Cumhurbaşkanı imzalamayabiliyor halkoyuna sunabilir. Bu da Cumhurbaşkanı’na verilmiş bir yetki. Yine Cumhurbaşkanı’na yürütme alanında da çok büyük yetkiler verilmişti. Başbakan’ı atar, Bakan’ları, Vali’leri, Kaymakam’ları Cumhurbaşkanı atar. Bu kadar yürütmenin içinde ne oldu? İşte dediler ki istediğini istediği yere atayamazsın, orada fren görevi yapan birisi olsun.” dedi.

İKİ BAŞLI SİSTEM ORTADAN KALKSIN

‘’Türkiye’de iki başlı sistemi getirdiler. İşte millete sorduğumuz husus bu. İki başlı sistem ortadan kalksın” diyen Bakan Yılmaz, “sakıncaları var, sıkıntı oluşturuyor. 2015 Haziran’da bir seçim yapıldı. Hiçbir partiye tek başına iktidar olacak kadar yetki vermediniz, destek olunmadı. Bu yüzden biz dahi herkes merak etti. Hükümet hangi partiyle kurulacak diye. MHP ile kurarsak hangi bakanlıklar MHP’ye verilecek, CHP ile kurarsak hangi bakanlıklar CHP’ye verilecek. Yaklaşık 5 ay bununla geçti. Sonunda da sürdürülemedi, koalisyon ortaya çıkmadı. 5 ay sonra Kasım ayında tekrar milletin huzuruna çıktık.  Ve milletin tek parti iktidarını destekledi ve oradan hükümet çıktı. İşte bundan sonra böyle zaman kaybetmemek için ve hükümet pazarlıklarına mahal vermemek için.Tek parti hükümetler döneminde istikrarlı hükümetler döneminde güvenin olduğu hükümetlerde Türkiye 5’in üzerinde büyümüş. Koalisyon hükümetler döneminde 4 büyümüş. Askeri hükümetler döneminde yüzde 3 büyümüş. İyi ama bizim yüzde 5’in üzerinde büyümemiz lazım. Yani her zaman tek parti iktidarı hükümetlerinde büyüdüğümüz kadar hatta onlardan daha fazla büyümemiz lazım” ifadelerini kullandı.

 

TÜRKİYE KOALİSYONLARDAN ZAMAN KAYBEDİYOR, KAYNAK İSRAF EDİYOR

Daha önce yapamadıkları için şimdi gündeme getirdiklerini belirten Bakan Yılmaz  “Bazı kardeşlerimiz soruyor bunun zamanı mıydı diyor. Niye şimdi geldi diyor. Daha önce yapamadığımız için şimdi geldi. Daha önce yapsaydık şimdi gelmezdi. Daha önce yapılmasını gündeme getirenler oldu mu? Erbakan 70’li yıllarda getirdi. Milli Nizam Partisi’nin ilk beyannamesine bakın başkanlık sistemini savunuyor. Daha sonra Süleyman Demirel, “gücüm olsa başkanlık sistemini getiririm” dedi. Ama gücü yoktu. Rahmetli Özal, çok net söyledi başkanlık sistemini getiririm dedi. Biz de her zaman zaten bu sistemin doğru olacağını söyledik ama gücümüz yoktu. Meclis Başkanı ile beraber 317 milletvekilimiz var şimdi. Ancak yine gücümüz yetmedi. Yüzde 49,5 oy almamıza rağmen. Peki bunu nasıl milletin önüne getirdik. MHP ile mutabakat yaptık. Komisyonlardan geçti, meclise geldi. Yine de yüzde 49,5 bizim oyumuz var. Yüzde 12 yaklaşık MHP’nin oyu var. Yüzde 60’ın üzerinde oya sahip iki parti dahi zor zoruna bu değişikliği milletin önün e getirdi. Diyeceğiz ki karar da söz senindir. Ne istiyorsan onu ver. Aslına bakarsan o yetkinin asıl sahibi de sendin ama bu anayasada bunu parlamentoya devretmiştiniz. Türkiye koalisyonlardan zaman kaybediyor, kaynak israf ediyor. Haziran 2015’i düşünün. Aynı şey 2019’da gerçekleşmez önümüze çıkmaz diyen kimse var mı. Basiretli yöneticiler karar alırken sadece bugüne bakmazlar ki. 2019’da, 2023’te ne olacak bunu düşünmeliyiz.” İfadeloerini kullandı.

“HAYIR” VERİRSEN MİLLİ İRADEYE, DEMOKRASİYE AYKIRI OLUR

“Hayır” verirsen milli iradeye, demokrasiye aykırı olur” diyen Milli Eğitim Bankı İsmet Yılmaz, “ Niçin, şimdiye kadar yüzde 34’lerle hükümet kuruldu. Bundan sonra böyle olmayacak. Ne gerekiyor en az yüzde 50 artı bir alması gerekiyor ki hükümeti kurabilsin. İşte diyoruz ki yüzde 50 ile bu ülkeyi yönetmek yüzde 34 ile 40 ile 46 ile yönetmekten daha milli iradeye uygundur. Yine yüzde 50 oyu alabilmek için de herkesin başka partilerden oy alabilmesi lazım. En güçlü parti biziz. Sivas gibi illerin desteği ile Allah’a şükür bu hale geldik ama tek başımıza kuramıyoruz. Dolayısıyla diğer partili kardeşlerimizin de desteğini almak lazım. Kucaklayıcı olmak lazım. İşte bu sistem uzlaşma iklimini getirecek dediğimizde yine doğru bir tespitte bulunmuş oluyoruz. Yine bu sistemde 5 yıllık hükümetler görev yapacak istikrara gelecek. Şimdiki hükümetler 1 buçuk yılık hükümetler. 1 buçuk yıllık hükümetlerle Türkiye’nin fazla bir yere gidemediğini gördük. Ama 5 yıllık hükümetler inşallah Türkiye sorunlarını daha iyi çözecek. Daha çok gelişecek, daha çok büyüyecek çünkü geçmiş tecrübeler bunu gösteriyor. 3 tane sebep: Milli iradeye uygun, uzlaşmacı iklim ve demokrasiye uygun..” şeklinde konuştu.

“BİZİM SİVAS’TA ÇOK BÜYÜK BİR OYLA BU EVETİ YAKALAMAMIZ LAZIM”

Bakan yılmaz sözlerini şu şekilde tamamladı: “Bizim Sivas’ta çok büyük bir oyla bu eveti yakalamamız lazım. Bu sistemde her ne eleştiri varsa inanın ki hiçbirisi doğru değil. Yani hukuk doktoru olarak söylüyorum. Tek tek maddeleri okumuş ve başka ülkelerle kıyaslamış birisi olarak söylüyorum. Ama o kadar çok yalan var ki o yalanlara yetişebilmeye inanın zamanımız olmuyor. Ama milletin ferasetine, basiretine güveniyoruz. Ama milletin gözü terazidir. Bu sistem Türkiye’nin önünü açar; Erbakan söyledi, Demirel söyledi, Özal söyledi, Recep Tayyip Erdoğan söyledi. İnanıyorum ki aziz kardeşlerim evet diyecektir. Bizim Sivas’ta çok büyük bir oyla bu eveti yakalamamız lazım.”

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Eğitim nasıl bir zihniyetle yönetiliyor?
Eğitim nasıl bir zihniyetle yönetiliyor?
“Alevilere genel bütçeden pay ayrılmalı”
“Alevilere genel bütçeden pay ayrılmalı”