Sivas Nüfusu Yaşlanıyor 
Reklamı Geç
Advert
Advert

Sivas Nüfusu Yaşlanıyor

Türkiye İstatistik Kurumundan alınan verilere göre Sivas ili Nüfusu da yaşlanan iller arasında. Geçmiş yıllara ait yaşlı genç nüfus karşılaştırıldığında genç nüfus genel nüfusun yüzde 24’ünü oluştururken yetişkin nüfusta bu oran yüzde 60’lara çıkıyor.

Sivas Nüfusu Yaşlanıyor
Sivas Nüfusu Yaşlanıyor Sivas Memleket
Bu içerik 928 kez okundu.

SÜMEYRA DENİZ

Türkiye İstatistik Kurumundan alınan verilere göre Sivas nüfusunda yaşlanma oranının arttığı dikkat çekerken bu artiın sebepleriniCumhuriyet Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Güney Nair dile getirdi.

Sivas nüfusundageçmiş yıllara ait yaşlı genç nüfus karşılaştırıldığında  genç nüfus genel nüfusunun  yüzde 24’ünü oluştururken yetişkin nüfusta bu oran yüzde 60’lara çıkıyor. 

Yaşlı nüfusun artış sebepleri ile ilgili Cumhuriyet Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Güney Nair çeşitli açıklamalarda bulundu.

Nair; “Günümüz modern toplumlarının en ciddi sorunlarının başında hızla yaşlanan nüfus geliyor. Bu sanayi toplumları ve modern toplumların genel sorunu. Ülkemizde ne yazık ki sanayileşme süreci hız kazandıkça bu sorunla yüzleşiyor. 2015 verilerine göre Monaco nüfusunun Yüzde 30.4’ü altmış beş yaş üzerinde. Monaco’yu, Japonya izliyor. Onlar da Yüzde 26.6’sı yaşlı nüfus. Almanya da ise bu oran Yüzde 21.5.” dedi.

Yaşlanan nüfus beraberinde istihdam, büyüme, işgücü, sosyal güvenlik sistemi, vergi, sağlık sistemi ve birçok alanda sosyo ekonomik sonuçlar doğurduğunu dile getiren GüneyNair, “İş gücü kapasitesi giderek daralıyor ve iş gücü verimliliği düşüyor. Sanayi Devrimi’nden sonra hızla yaşanan kentleşme dünya toplumlarında geleneksel aileden çekirdek aileye doğru bir kaymayı gündeme getirdi. Büyük kentlerin yaşam koşullarının ağırlaşması bireyleri daha az çocuk yapmaya itti. Tabi kuşkusuz hiçbir sosyal sorunu biz tek nedenle açıklamıyoruz. Tek bir sonuçta doğurmuyor. Fakat yaşlılık sorununun günümüzdeki en önemli nedenlerinin başında doğurganlık oranlarının giderek azalması, tıptaki gelişmelere paralel olarak da ortalama insan ömrünün giderek uzaması gösteriliyor. Tabi bu işgücü konusunda ki verimlilik kayıplarının yanı sıra özelikle sosyal güvenlik politikalarında yeni yeni düzenlemeleri de beraberinde getiriyor. Çünkü şuradan örnekleyecek olursak, bu gün için Avrupa Birliği ülkelerinde Gayri Safi Yurtiçi Hasılanın Yüzde 10.6’sı sağlık harcamalarına ayrılıyor. Bu oran 2050 de Yüzde 12.9’a çıkacak. Bu çok yüksek bir oran. Kamu harcamalarının sürdürülebilirliği bu anlamda ciddi bir tartışma konusu. Genç çalışan nüfusa vergi yükü doğal olarak beraberinde geliyor. Yaşlanan nüfus beraberinde istihdam, büyüme, işgücü, sosyal güvenlik sistemi, vergi, sağlı sistemi ve birçok alanda sosyo ekonomik sonuçlar doğuruyor. Tabi bu süreç böyle gitmeyecek. Kuşkusuz önümüz de geçen zaman diliminde giderek büyüyen sosyal soruna bir takım çözüm önerileri de kaçınılmaz. Bunun için dünya toplumlarının çeşitli çabaları var. Örneğin emeklilik yaşının ülkemizde de olduğu gibi yukarıya çekilmesi, emeklilere yeniden iş olanaklarının yaratılması ya da onların iş yaşamına dahil edilmesi sosyal hizmet politikalarında ki bir takım yeni düzenlemeler yakın gelecekte sanıyorum düşünülecek veya düşünülmekte olan çözüm önerileri. Tabi bilişim teknolojilerinde ki gelişmeyi de göz ardı etmemek gerekiyor. Belki verimlilik, iş verimliliği ya da istihdam konusunda robotik teknolojiler çözüm olabilecektir insanlık için. Ama hızla yaşlanan nüfusun özellikle sağlık harcamalarının toplumların ekonomik bütçelerine getirdiği yük sanıyorum bu teknolojilerle aşılacak bir sorun değil ciddi bir sorun. Yakın gelecekte ülke olarak ne yazık ki bizde bu yaşlanma sorunuyla daha fazlasıyla yüzleşeceğiz” şeklinde konuştu.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Eğitim nasıl bir zihniyetle yönetiliyor?
Eğitim nasıl bir zihniyetle yönetiliyor?
“Alevilere genel bütçeden pay ayrılmalı”
“Alevilere genel bütçeden pay ayrılmalı”