Karaca projeyi savundu 

Karaca projeyi savundu

Esi vakıflar çarşısının yerine yapılacak olan ve cam kutuya benzetilen proje ile ilgili açıklama yapan Vakıflar Bölge Müdürü Cemal Karaca, ‘’Bizim kurullarımız var, Devletin kurulları var. Genel müdürlüğümüz var. Bunlarla müşavere halinde bu işi yapıyoruz.’’ diyerek projeyi savunmaya devam etti.

Karaca projeyi savundu
Karaca projeyi savundu Sivas Memleket
Bu içerik 392 kez okundu.

HÜSNE AKKAYA

Esi vakıflar çarşısının yerine yapılacak olan ve cam kutuya benzetilen proje ile ilgili açıklama yapan Vakıflar Bölge Müdürü Cemal Karaca, “Binanın şuanda proje durumu iç durumu bitmiş. Ama bunda değişiklikler yapılabilir dedik. Böyle bir modelleme ile ilan etmiştik. Tabi bu da fotoğrafa yansırken yanlış bir algı oluştu” şeklinde açıklama yaparak projeyi savunmaya çalıştı.

Çürük raporu bulunan ve yıkımı tamamlanan Eski Vakıflar çarşısının yerine yapılacak modern binanın mimarisinin İl Genel Meclisi gündemine taşınmasının ardından vali Davut Gül’ün de talimatı ile projede değişikliğe gidildi.

Konunun basında geniş yer tutması ile yerel gazetelere açıklama yapan Vakıflar Bölge Müdürü Cemal Karaca, konuyu il genel meclisi gündemine getiren il genel meclisi üyesi Aytekin Kulmaç’tan bahsederek “ağzı olan konuşuyor” demişti.

Bunun üzerine yeni projeye yönelik açıklama yapan Karaca, “Burada algıda bir sıkıntı var.

Ben bir tabir kullanmıştım, “ ağzı olan konuşur” derken ağzı olan konuşacak elbette ancak bilen konuşsun. Ehli konuşsun, ehli de önce paylaşsın.

Yanlışta yapabiliriz, eksikte yapabiliriz ama kusura bakmasınlar öyle kendi başına, pederşahı bir anlayış ile iş götürmüyoruz”  ifadelerini kullandı.

 Vakıflar Bölge Müdürü Cemal Karaca, “Bizim kurullarımız var, devletin kurulları var. Genel müdürlüğümüz var. Bunlarla müşavere halinde bu işi yapıyoruz. Taşhan da bizim, onu koruyan kollayan da biziz. Vakıflar iş hanı da bizim böylece iki eseri birbirine boğdurmadan mimari mantık ile baktığınız zaman aynısını taklit etmeniz mümkün değil. Zira bu eski esere saygısızlık olur” denir.

FOTOĞRAFA YANSIRKEN YANLIŞ BİR ALGI OLUŞTU

Taşhan’ın duvarına asılarak sergilenen cam kutunun yani günümüz çağına uygun mimari yapıya sahip olan eski projenin yanlış anlaşıldığını belirten Karaca, kendisini ve hazırlanan projeyi savundu.

Karaca “Kendi başımıza değil, belediyenin alan ile ilgili imar durumu vardır. O imar durumunu aşamayız, aşmayız. Ama bizde onu formüle ederek, tarihi binamızı bozmadan veya onu ezmeden, onu yok etmeden bir mimari anlayış ile üst kısımları yine kendi içerisinde  modellemeler ile beş altı tane modelleme hazırlıyoruz. Bunu gerek Belediye Başkanımız ile, gerek Valimiz ile gerek mimarlar odamız ile zaman zaman paylaşıyoruz. Binanın şuanda proje durumu iç durumu bitmiş. Ama bunda değişiklikler yapılabilir dedik. Böyle bir modelleme ile ilan etmiştik. Tabi bu da fotoğrafa yansırken yanlış bir algı oluştu. Bunu da tekrar yeniden revize edip sunacağız. Yenisi modern çizgiler içerisinde, yine klasik değerleri de kullanarak, bunlar içerisinde Osmanlıya ait, Selçukluya ait motifler kullanılabilir. Ancak takdir edersiniz ki günümüzde yapılan bir bina.” açıklamasını yaptı.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
YHT’yi Aydın mı geciktirdi?
YHT’yi Aydın mı geciktirdi?
Vali Gül’e bıyık yakıştı
Vali Gül’e bıyık yakıştı