Topuklu Ayakkabı Tepeden Tırnağa Zarar 
Reklamı Geç
Advert

Topuklu Ayakkabı Tepeden Tırnağa Zarar

Günümüzde birçok kadının vazgeçilmez şıklığı topuklu ayakkabılar Hoş bir görünüm sağlaması ve boyu da uzun göstermesinin yanı sıra insan bedenini tepeden tırnağa olumsuz etkiliyor.

Topuklu Ayakkabı Tepeden Tırnağa Zarar
Topuklu Ayakkabı Tepeden Tırnağa Zarar Sivas Memleket
Bu içerik 380 kez okundu.

SÜMEYRA DENİZ

Mevsim değişikliği ile birlikte kıyafetlerimiz gibi ayakkabılarımız da değişiyor. Ayakkabınınayak sağlığına etkileri bulunurken konuyaCumhuriyet Üniversitesi  Tıp Fakültesi Ortopedi Bölümü görevlisi Doç. Dr. Zekeriya Öztemür açıklık getirdi..

Vücudun alışık olduğu bir kalıp olduğunu ve  ayakkabıların değişimi ile birlikte bir takım sıkıntılar olabildiğini söyleyen Öztemür; “Kışın biraz daha dar biraz daha sıkı ayakkabılar giyiyoruz, yaz ayakkabılarımız biraz daha modaya uygun biraz daha görselliğe hitap eden ayakkabılar.  Özellikle bayanlar için yüksek topuklu ayakkabılar gündeme geliyor. Tabii bunlara vücudun biraz alışması gerekiyor. Mevsim sonlarında ki ayakkabı değişikliklerine bağlı olarak ayak burkulması gibi ayakkabının ayağa vurması gibi parmak uçlarında ağrı şişlik gibi durumları görebiliyoruz’’dedi.

Geçiş dönemlerinde  baş gösteren ayakkabı ile ilgili sorunlar için neler yapmamız gerektiğini anlatan Öztemür ‘’Öncelikle kendimize uygun ayakkabı seçmemiz gerekir.  Vücudumuza anatomimize uygun ayakkabı seçmemiz gerekiyor. Ayaklar arasında numara farklılıkları da olabiliyor bir ayak uzun diğeri geniş veya biraz daha dar olabiliyor bu noktada numara seçerken geniş ayağa göre numara seçmeliyiz” ifadelerini kullandı.

Kadınların Vazgeçilmezi Topuklular

Yaz aylarında daha çok tercih edilen şıklığın ve zarafetin simgesi haline gelmiş topuklu ayakkabılar ile ilgili ise önemli uyarılarda bulunan Öztemür; “Yüksek topuklu ayakkabıların giyilme süreleri yaz ile beraber artıyor. Yüksek topuklu ayakkabı giymenin sakıncalarını da bilmek gerekiyor. Bir kere bizim anatomimize çok uygun ayakkabılar değil. Normalde ağırlığımızın bir kısmını topuk bir kısmını ayakuçları taşırken topuklu ayakkabı giyildiğinde ağırlığın bütün çoğunluğu parmak uçlarına biniyor, birinci parmağın eklemine çok fazla ağırlık biniyor. Uzun süre topuklu ayakkabı kullanmaya bağlı olarak parmaklarda ağrı, tendomlarda ağrı diz ağrıları kalça ağrıları boyun ve bel ağrıları da dahil olmak üzere pek çok ağrıyı beraberinde getiriyor. Kısaca tepeden tırnağa bütün anatomimize zarar vermekte ve ağrılara sebep olmakta” açıklamasını yaptı.

Bir çok bayanın şikayetçi olduğu ayaklarda ki şekil bozukluklarının hızlandıran sebeplerinden birinin yüksek topuklu ayakkabılar olduğunu ifade eden Öztemür “Yüksek topuğa bağlı ayak burkulmaları ise bir başka  özellikle zeminin veya ayakkabının uygun olmadığı durumlarda  ayak burkulmaları veya çok daha ileri giden durumlarda burkulmalara bağlı ayak bileği kırılmaları.Bir hekim olarak mümkün olduğunca yüksek topuklu ayakkabılardan uzak durmalarını tavsiye ediyorum” şeklinde konuştu.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Eğitim nasıl bir zihniyetle yönetiliyor?
Eğitim nasıl bir zihniyetle yönetiliyor?
“Alevilere genel bütçeden pay ayrılmalı”
“Alevilere genel bütçeden pay ayrılmalı”