Markalaşmak şart 
Reklamı Geç
Advert

Markalaşmak şart

İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Seyit Yıldız, “Sucuk ve pastırmada şehrimizin ön plana çıkması ve ulusal anlamda markalaşmaya gidilmesi gerekmekte. Hayvancılık alanında Sivas’ta işletme sayısı artarsa Sivas’ın marka değeri de artacak” dedi.

Markalaşmak şart
Markalaşmak şart Sivas Memleket
Bu içerik 403 kez okundu.

Mehmet TIRPAN

 

İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Seyit Yıldız, Organize Sanayi Bölgesinde et ve süt üretimi yapan firmaları gezerek çalışmaları hakkında bilgi aldı.

Sivas’ın gelişmesi açısından et ve süt üreten işletmelerin sayısının artması gerektiğine dikkat çeken Seyit Yıldız: “Tarım ve hayvancılığın ilerlemesi için bu tür işletmelerin artması, yerel değil ulusal anlamda işletmelerin çoğalmasını umut ediyorum. Sucuk ve pastırmada şehrimizin ön plana çıkması ve ulusal anlamda markalaşmaya gidilmesi gerekmektedir” dedi.

İşletme sayısının artması halinde hayvancılık alanında Sivas’ın marka değerinin artacağına vurgu yapan Yıldız: “Gıda ve hayvancılığın insan hayatında çok önemli bir yeri var, en temel ürünler olan et, süt, yoğurt, peynir gibi ürünlerin üretim aşamalarını yerinde gördük. Zaman zaman üretim yapan firmaları gezerek bilgi alıyoruz. Eksiklikler varsa giderilmesi noktasında girişimlerimiz oluyor. Üretimi yerinde görmek, işletme sahibinin bilgilendirmesi eşliğinde işletmeleri gezmek istedik. Sivas’ta et ve süt üretimi yapılan fabrikalar oldukça hijyenik. İşletmelerimize gösterdikleri özenden dolayı teşekkür ediyorum, işletmelerimizin başarılarının devamını diliyorum.” ifadelerini kullandı.

İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Seyit Yıldız’a Gıda ve Yem Şube Müdürü Oktay Köksal ve Organize Sanayi Bölge Müdürü Bekir Sıtkı Eminoğlu da eşlik etti.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Doktor Gül, yine  bir ilki gerçekleştirdi
Doktor Gül, yine bir ilki gerçekleştirdi
Hac kayıtları başlıyor
Hac kayıtları başlıyor