Her yıl 240 hafız yetiştirilecek 

Her yıl 240 hafız yetiştirilecek

İl Milli Eğitim Müdürü Mustafa Altınsoy, Sivas’ın eğitim noktasında iyi durumda olduğunu, öğretmen sayısı noktasında sıkıntı yaşanmadığını belirterek: “Sivas’ta her yıl 240 hafız yetiştirilecek. Yine yabancı uyruklu öğrencilere de hafızlık eğitimi veriliyor. Eğitim gören 30 yabancı uyruklu öğrenci bizim elçilerimiz olacak” dedi.

Her yıl 240 hafız yetiştirilecek
Her yıl 240 hafız yetiştirilecek Sivas Memleket

Mehmet TIRPAN

İl Milli Eğitim Müdürü Mustafa Altınsoy Sivas genelinde ortalama 18 öğrenciye 1 öğretmen düştüğünü ilçelerde ise her 10 öğrenciye 1 öğretmen düştüğünü söyledi. Sivas merkezde ise her 30 öğrenciye 1 öğretmen düştüğüne dikkat çeken Altınsoy: “120 bin öğrencimiz var 80 bini merkezde. İlçelerde derslik başına düşen öğrenci sayısı o nedenle daha az. Sivas merkezde derslik ihtiyacımız var” dedi.

Eğitim seviyesi noktasında iyi durumda olduğumuza dikkat çeken Altınsoy, 15 Temmuz sürecinden sonra Milli Eğitim Müdürlüğü’ne devredilen Kolejin adının 15 Temmuz Şehitler kampüsü olarak değiştirildiğini şuanda orada 60 Türk 30 adette yabancı uyruklu öğrenciye hafızlık eğitimi verildiğini de kaydetti.

Katıldığı televizyon programında 60 derslikli 2 bloktan oluşan okulun milletten toplanan paralarla yaptırıldığını hatırlatan Altınsoy: “Sultan Murat Kolejinin adını 15 Temmuz Şehitler kampüsü adını koyduk. Şuanda orada iki okul var. Birisi Uluslararası İmam hatip lisesi, diğeri ise Kız İmam Hatip Lisesi.Burada dünyanın farklı ülkelerinden gelen 30 adet yabancı uyruklu öğrencimiz var.Bu sayı daha da artacak. Türkiye’de sadece 8 ilde bulunan Uluslararası İmam hatip lisesinin bir tanesi de Sivas’ta. Farklı ülkelerden gelen çocukların ihtiyaçları karşılanıyor. Sivas’ta eğitim gören yabancı uyruklu çocuklar ilerde bizim elçimiz olacaklar. Projeyi İl Müftülüğümüzle birlikte yürütüyoruz. Sivas’ımız için çok güzel sonuç alacağımız bir proje olacağını düşünüyorumO bina da bulunan kız İmam Hatipte yine 240 öğrencimiz öğrenim görüyor. Bu öğrenciler bin 300 çocuğun arasından seçilerek alındı. Bin 300 çocuk imtihan yapıldı ve bu sayı 400 kişiye kadar indi. 400 kişi de 2 ay aldıkları eğitimin ardından elemelere tabi tutuldu ve bu sayı 240’a kadar düştü. Şuanda 240 çocuğa hafızlık eğitimi veriliyor.  Bu çocuklar bir sene boyunca Kur’an-ı Kerim ezberliyorlar. Bu çocuklarımız hem ortaokul hemde hafızlık diplomalarını alacaklar. Sivas’ta ortalama her yıl 80 hafız yetiştiriliyor diye biliyorum. Bu okuldaki öğrenci sayımız şuanda 240 kişi. İnşallah bu öğrenciler hafız olacak. Her yıl 240 kişiyi hafız olarak yetiştirmeyi planlıyoruz” ifadelerini kullandı. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sivas’ta üretilen milli vagonlar Viyana’ya gönderildi
Sivas’ta üretilen milli vagonlar Viyana’ya gönderildi
Üniversite hastanesine yeni bina yapılacak
Üniversite hastanesine yeni bina yapılacak