Komutan, ‘VUR’ emri vermiş 
Reklamı Geç
Advert
Advert

Komutan, ‘VUR’ emri vermiş

15 Temmuz gecesi Tuğgeneral Celaleddin Sağır’ın odasına çağrılan dönemin Sivas Jandarma Komutanı Albay Bektaş Arslan’ın, korumasına, ‘’Odada olumsuz bir durum olursa sana sesleneceğim. Odaya girerek hedef gözetmeksizin ateş et’’ emri verdiği ortaya çıktı. Darbe gecesi Tümgeneral Aksakallı dakoruması Ömer Halisdemir’eaynı emri vermişti.

Komutan, ‘VUR’ emri vermiş
Komutan, ‘VUR’ emri vermiş Sivas Memleket
Bu içerik 1956 kez okundu.

YÜKSEL MENEKŞE

15 Temmuz darbe gecesi Sivas’ta yaşananlar gün yüzüne çıkıyor. Dönemin Sivas Jandarma Alay Komutanı olan ve Sivas’ta darbe girişiminin sessiz sedasız geçmesinde büyük katkısı olan Sivas İl Jandarma Komutanı Albay Bektaş Arslan, FETÖ’den tutuklu yargılanan Tuğgeneral Fatih Celalettin Sağır’ın o gece kendisini makamına davet ettiğini anlattı. Albay Arslan’ın ifadeleri, Sağır’ın iddianamesinde yer aldı.

Albay Bektaş Arslan, darbe gecesi Tugay Komutanı Celaleddin Sağır’ın çağrısı üzerine korumasına ‘vur’ emri vermesini anlattı. Albay Arslan, ‘’Odaya girmeden önce korumama makam odasında olumsuz bir durum olması halinde sesleneceğimi bu durumda odaya girerek hedef gözetmeksizin ateş edebileceği emrini verdim’’ dedi.

Sivas’ta olası bir darbe teşebbüsünün önüne geçmek için gözünü karartan Albay Arslan, o gece yaşananları şöyle aktardı; ‘’Kendisi Tugaya gelmemi emretti. Alaydan ayrılmadan önce görevli subayıma emri kesinlikle alt birimlere göndermemesi gerektiğini söyledim. Ayrıca terör kaynaklı arazide bulunan timler ve zırhlı araçlar dışında tüm personelin birliklerine geri dönmeleri, yoklama alınması ve dışarı çıkılmaması yönünde karar aldık ve bu emrin alt birimlere iletilmesini sağladım. Tugaya korumamla gittim. Tugaya gittiğimde odada Tugay Komutanı Fatih Celaleddin Sağır ile Orduevi Müdürü vardı. Odaya girmeden önce korumama makam odasında olumsuz bir durum olması halinde sesleneceğimi bu durumda odaya girerek hedef gözetmeksizin ateş edebileceği emrini verdim. Bu şekilde odaya girdim, odaya girdiğimde Tugay Komutanı makamında oturuyordu. Emri bana göstererek 'Bu nedir' diye sorduğunda, masa üstünde bulunan emrin altındaki Mehmet Partigöç'ün ismini söyleyerek 'Bu ismi biliyor musunuz, bu adam FETÖ'cü,Fetullah'ın gizli genelkurmay Başkanı. Listedeki birçok isim de Fetullahçı, siz bunları tanımıyor musunuz?' diye söyledim. Kendisi sanki bu kişilerin durumlarını ilk defa duyuyormuş gibi 'Ben bilmiyorum' dedi. Hâlbuki bu olaylar öncesinde Vali başkanlığında çarşamba günleri yapılan bir asayiş toplantısında Partigöç'ün durumunu kendisine söyleyerek Meclisten geçen bir kısım albayın emekliliğine sebebiyet verecek yasa değişikliğinin altında, bu ismin olduğunu söylemiştim’’ dedi.

ŞEHİT HALİSDEMİR DE AYNI EMRİ ALMIŞTI

15 Temmuz darbe girişimi sırasında cuntaya ilk kurşunu Özel Kuvvetler Karargâhı'nda sıkan ve darbeci grubun başındaki Tuğgeneral Semih Terzi'yi öldüren Astsubay Ömer Halisdemir de, ‘vur’ emrini komutanı Tümgeneral Zekai Aksakallı'dan almıştı. Tümgeneral Aksakallı, darbe girişimi olduğunu anlayınca Koruması Ömer Halisdemir’i telefonla arayarak, ‘’Ömer, Tuğgeneral Semih Terzi vatan hainidir, isyancıdır. Onu, karargâha girmeden öldür! Bunun sonunda şehadet var. Hakkını helal et’’ demişti. Koruma Ömer Halisdemir ise tereddütsüz silahını çekip vatan hainini anlından vurarak, darbenin önüne geçilen büyük hamlelerden birini gerçekleştirmiş ve şehit olmuştu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Eğitim nasıl bir zihniyetle yönetiliyor?
Eğitim nasıl bir zihniyetle yönetiliyor?
“Alevilere genel bütçeden pay ayrılmalı”
“Alevilere genel bütçeden pay ayrılmalı”