Sivas Halısı yeniden günyüzüne çıkacak 

Sivas Halısı yeniden günyüzüne çıkacak

Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü, Sivas Halısını gün yüzüne çıkarmak amacı ile harekete geçti. Yeni HEM binası yapılana kadar Kızılırmak İlkokulunun arka kısmındaki depoya kurulan halı tezgahlarında kursiyerlere eğitim verilecek.

Sivas Halısı yeniden günyüzüne çıkacak
Sivas Halısı yeniden günyüzüne çıkacak Sivas Memleket

Mehmet TIRPAN

 

Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürü Tuncay Baral, Sivas Halısını ön plana çıkaracaklarını söyledi. Kursiyerlere 15-20 kişilik guruplar halinde eğitim verileceğinin altını çizen Baral: “Kursiyerler öğretmenleri eşliğine Sivas Halısı dokuyacak. Kursiyerler yardımıyla dokunan eşsiz halılar ilk olarak depolanacak” dedi.

Sivas halısının en önemli özelliğinin, tümüyle yün olduğunu ve sık dokulu olduğuna dikkat çeken Baral: “Depolanan eşsiz halılar belirli bir seviyeye geldiğinde internet ortamından satışa sunulacak. Satılan ürünlerin hem kursiyerlere geri dönüşü olacak hemde kursiyerler yetiştirilecek. Daha sonra üretim artıkça kursiyer sayısı da artarak istihdama katkı sağlanacak. Sivas halıları Selçuklu devrinden (12.yy) beri süregelen bir geleneğin ve özgün bir çalışmanın ürünü olarak göze çarpıyor. Sivas halılarının en belirgin özellikleri kullanılan ipliğin inceliği, iç boyamaların orijinalliği, dokumadaki ustalık, ilmek sayısının fazlalığı ve üzerindeki motif, desen ve renk uyumunun ahengidir. Günümüzde Sivas halıları denildiğinde tek düğüm sistemiyle yapılan, yuvarlak hatlı, madalyonlu ve küçük çiçek desenli halılar akla gelmektedir. Bir desimetrede 3 bin 600 ilmek bulunması, çift düğümle yapılmasının ve her sıraya kirkit sıkıştırılması Sivas halılarının en büyük özellikleri arasında yer alıyor. Sık dokulu olması için her sıradan sonra kirkitle sertçe vurularak ilmekler sıkıştırılmaktadır. Yumuşak olması için de her iki sırada bir ilmekler taranmaktadır. Daha çok İran düğümüyle dokunan Sivas halısında, Selçuklu ve İran halılarındaki desen karakterinin izleri görülmektedir. Desenine göre halılar ‘lalezar, çeşmibülbül, yılanlı, çamurlu’ gibi adlar almaktadır. Sivas halısının bir özelliği de desenlerde zıt renklerden kaçınılmasıdır. Halılarda en az 12 çeşit olmak üzere 20-25'e varan renk çeşidi kullanılmaktadır. Kullanılış biçimlerine göre makat, yastık, duvar ve taban halısı gibi çeşitleri vardır. Kilim dokumacılığı ise yine Sivas’taki köylerde gelişmiştir. Yaygın olarak kullanılan kilimler; yan kilim, kebir orta kilim, çul kilim, devetüylü kilim, nakışlı kilim, kırmızı ve beyaz kilim gibi isimlerle anılmakta” ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sivas’ta üretilen milli vagonlar Viyana’ya gönderildi
Sivas’ta üretilen milli vagonlar Viyana’ya gönderildi
Üniversite hastanesine yeni bina yapılacak
Üniversite hastanesine yeni bina yapılacak