Valilik, önemli bir eseri günümüze taşıdı 
Reklamı Geç
Advert
Advert

Valilik, önemli bir eseri günümüze taşıdı

Sivas Valiliği Sivas’ın önemli özelliklerinden biri olan Aşıkları konu alan ve yıllar önce basılmış bir eseri günümüze taşıdı.

 Valilik, önemli bir eseri günümüze taşıdı
 Valilik, önemli bir eseri günümüze taşıdı Sivas Memleket
Bu içerik 200 kez okundu.

Fatih ÖZDAL

Sivas Valiliği Sivas’ın önemli özelliklerinden biri olan Aşıkları konu alan ve yıllar önce basılmış bir eseri günümüze taşıdı.

Eğitimci/Yazar Ahmet Kutsi Tecer'in 1932 yılında kaleme aldığı Sivas Halk Şairleri Bayramı kitabının orijinal baskısı Sivas Valisi Davut Gül'ün talimatları ile yeniden bastırıldı.

Emekli Eğitimci-yazar ve editör M. Sabri Koz'un kütüphanesindeki nüsha eserler esas alınarak İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünce hazırlanıp Orta Anadolu Kalkınma Ajansı'nın katkıları ile bastırılan Ahmet Kutsi Tecer'in “Sivas Halk Şairleri Bayramı” kitabı, raflardaki yerini aldı.

Ahmet Kutsi Tecer'in vefatının 50. yılı münasebetiyle, kızı Leyla Tecer'in izni doğrultusunda gerçekleştirilen ve ilk baskısı orijinal haliyle yeniden ve aynen basılan kitap, 86 yıl sonra yeniden neşredildi.

Cumhuriyet döneminde Türk âşıklık kültürünü yaşatmaya yönelik ilk ve önemli etkinlik olan ve 5 Kasım 1931 tarihinde düzenlenen ‘Sivas Halk Şairleri Bayramı’ndan, bir yıl sonra yayımlanan kitap, günümüzde tekrar basılarak kitapseverlerin beğenisine sunuldu.  

1932'de ilk kez Kamil Matbaası'nda basılan ve Ahmet Kutsi Tecer imzasını taşıyan büyük boy kitap 16 sayfadan oluşuyor. İçerisinde Sivas halk oyunları ile ilgili notalar ve fotoğraflar bulunan kitapta Halk Şairleri Koruma Derneği ve dönemin âşıkları ile ilgili deyişler de yer alıyor.

Kitaptaki takdim yazısı ile Sivas’ın zengin âşıklık kültürüne vurgu yapan Vali Davut Gül "Sivas âşıklar diyarıdır. Pir Sultan Abdal’dan Âşık Ruhsatî’ye, Âşık Veysel’den İsmetî'ye ulaşan uzun ince yol üzerinde, binlerce ozanın vatanı olmuş, aşıklık kültürünün mayalanıp coşmasına ve gelişip yayılmasına büyük katkı sağlamıştır. Bu şehir ulu ozanlar yetiştirmenin yanı sıra Türk halk kültürünün korunup yaşatılmasına, araştırılıp yayınlanmasına yönelik birçok çalışmalara da öncülük etmiştir." ifadelerine yer verdi.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Doktor Gül, yine  bir ilki gerçekleştirdi
Doktor Gül, yine bir ilki gerçekleştirdi
Hac kayıtları başlıyor
Hac kayıtları başlıyor