Tutuklu General, ‘’Darbeyi televizyondan öğrendim’’ 
Reklamı Geç
Advert

Tutuklu General, ‘’Darbeyi televizyondan öğrendim’’

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin tutuklanan Sivas Garnizon Komutanı Tuğgeneral Fatih Celaleddin Sağır’ın ilk mahkemesi görüldü. Darbecilerin ele geçirilen listesinde Sıkı Yönetim Komutanı olarak ismi geçen Tuğgeneral Sağır mahkemedeki ifadesinde, ‘’Darbeyi televizyondan öğrendim. Ben askerlerle Cuma namazı kılan bir komutanım’’ dedi.

Tutuklu General, ‘’Darbeyi televizyondan öğrendim’’
Tutuklu General, ‘’Darbeyi televizyondan öğrendim’’ Sivas Memleket
Bu içerik 402 kez okundu.

YÜKSEL MENEKŞE – HÜSNE AKKAYA

15 Temmuz günü Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanmasının darbe girişiminin ardından tutuklanarak cezaevine gönderilen eski Sivas 5’inci Piyade Er Eğitim Tugayı ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Fatih Celaleddin Sağır’ın ilk duruşması gerçekleştirildi.

Tuğgeneral Sağır darbe gecesi Sivas Valisi Davut Gül ve beraberindekilerle birlikte Valilik Balkonundan vatandaşa seslenmiş, ertesi gün ise Darbecilerin ele geçirilen listesinde ‘Sivas Sıkıyönetim Komutanı’ olarak isminin geçmesi sonucunda tutuklanmıştı.

Eski Sivas Garnizon Komutanı Tuğgeneral Fatih Celaleddin Sağır hakkında hazırlanan iddianamede, Sağır'ın "Fetullah Gülen'in sohbetine bizzat katıldık." şeklindeki itiraflarına yer verildi. Tuğgeneral Sağır hakkında "FETÖ/PDY silahlı terör örgütünü kurma veya yönetme" ve "anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçlarından iddianame hazırlandı.

Tokat kapalı cezaevinde tutulan Tuğgeneral Celaleddin Sağır sabah saatlerinde mahkûm aracı ile Sivas Adliye Sarayı 2. Ağır Ceza Mahkemesine getirildi. Sağır, savunmasında Sıkı Yönetim Komutanı olarak isminin geçmesiyle ilgili hiçbir şekilde bilgisi olmadığını söyleyerek, ‘’Ben askerlerle birlikte Cuma namazı kılan bir komutanım. Cemaatle irtibatım sadece sohbetlere katılmaktan ibaretti. Darbecilerin listesinde, Sivas Sıkı Yönetim Komutanı olarak yazıldığımdan haberim yoktur. Zaten bu yönde de hiçbir girişimim olmadı. Ben o gece birliklerin günlük konumunda kalmaları emrini verdim. Farklı bir şey yapmadım, Sivas’ta kimsenin burnu kanamadıysa bunda benim payım var’’ dedi.

Darbe girişiminden de haberi olmadığını söyleyen Celaleddin Sağır, darbeyi evde televizyon izlerken öğrendiğini ileri sürerek, ‘’15 Temmuz günü öğlen saatine kadar Tokat’ta devir teslim törenine katıldım. Öğlenden sonra rutin işlere devam ettim ve akşama oldukça yorgundum. Evde televizyon izlerken askerler tarafından köprünün kapatıldığını öğrendim. Genel Kurmaydan gelen yazılı emir sonrası, EDOK Kurmay Başkanı Tümgeneral Hamza Koçyiğit‘i aradım ve bu emirin ne olduğunu sordum. O da bana ‘Anlamaya çalışıyoruz’ dedi. Ben de bunun üzerine ‘Bu yazıyı uygulamıyorum’ dedim.’’ Savunmasını yaptı.

Sağır savunmasının devamında, ‘’Valilikte toplantı olduğundan haberim yoktu. Ben oraya kendi isteğimle gittim. Vatandaşların galeyana geldiği haberi üzerine ben ve birkaç kişi ‘Valilik balkonuna çıkalım, halkla konuşalım’ dedik ve öyle yaptık.

Eskiden cemaatin sohbetlerine katılırdım. Tarz olarak tasvip etmiyordum ama dini konular yönünden cemaatle bağlantım vardı. Sivas’a geldiğimden bu yana sohbetler dahil hiçbir bağlantım kalmadı. Ben dini yönüyle cemaate gönülden bağlıydım. Ergenekon ve balyoz davalarında çok iyi tanıdığım bildiğim arkadaşlarımın düşürüldüğü durumu görünce cemaatten soğudum. 2012 yılında ise cemaatin MİT yapılanması sonrası devlet için tehlikeli olduğunu düşündüm’’ dedi.

Mahkeme heyeti sanığın tutukluluk halinin devamına karar verirken, bir sonraki mahkeme tarihi ise 7.6.2017 olarak belirlendi.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
SICAK ÇERMİK’İN İÇME SUYU PROBLEMİ ÇÖZÜLDÜ
SICAK ÇERMİK’İN İÇME SUYU PROBLEMİ ÇÖZÜLDÜ
‘Avrupa’yı Okumak’ adlı panel düzenlendi
‘Avrupa’yı Okumak’ adlı panel düzenlendi