Deniz, Konfederasyona sert çıktı 
Reklamı Geç
Advert

Deniz, Konfederasyona sert çıktı

Türk Ulaşım-Sen Genel Başkanı Şerafeddin Deniz Sivas’a gelerek memurlarla ilgili yapılacak olan 4. Toplu sözleşme hakkında açıklama da bulundu. Daha önce yapılan 3 toplu sözleşmeye dikkat çeken Deniz, toplu sözleşmede masaya oturan konfederasyona ser çıktı, miras yedi olarak nitelendirdi.

Deniz, Konfederasyona sert çıktı
Deniz, Konfederasyona sert çıktı Sivas Memleket
Bu içerik 315 kez okundu.

SÜMEYRA DENİZ

Türkiye’de yaklaşık 25 yıldır yürütülen memur sendikacılığı hareketleri  2010’da ki anayasa değişikliği ile toplu sözleşmeye geçti.2012, 2013 ve 2015 yıllarında imzalanan sözleşmelerin ardından bu yıl 4. imzalanacak olan sözleşme ile ilgili Türk Ulaşım-Sen Genel Başkanı Şerafeddin Deniz Sivas’a gelerek konu ile ilgili çeşitli açıklamalarda bulundu.

Türkiye’de memur sendikacılığının geçmişini, bugünü ve yarınını değerlendiren Denizimzalanan son 3 toplu sözleşme ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Deniz “Son 3 toplu sözleşmede o toplu sözleşme ye oturan yetkili konfederasyon, yetkili konfederasyonun bir yerlere olan bağlılığı ve bağımlılığı toplu sözleşmenin ne oluğu ne olmadığı ile ilgili hala bir fikre bir kanaate sahip olamamış olması sendikalı mücadele arenasında özellikle 90’lı yıllarda verilmiş olan mücadelede tarlanın hiçbir santiminde ayak izi olmayanların harman yeri kurulduğunda harmanın başköşesine gidip oturup miras yedi gibi emek vermeden harcarsın ya tıpkı o  yaklaşımla toplu sözleşme masasına oturan konfederasyonun nihayetinde 3 toplu sözleşmede memurların lehine olabileceğini söyleyebileceğimiz hemen hemen hiçbir kazanımın olmadığını çok net bir şekilde bütün memur arkadaşlarımız görebilmekteartık” ifadelerini kullandı.

Memurlar için de çalışanlar içinde toplu sözleşme masasının bir meclis olduğunu dile getiren Deniz; “Biz o masaya ne götüreceğimizi ne götürmeyeceğimizi o masada nasıl bir dirayetle nasıl bir yürekle nasıl bir cesaretle oturabileceğimizi eğer bilir ve muhataplarımıza da bunu gerçek anlamda anlatabilir, belgelendirebilir bu gerekçeleri iyi izah edebilirsek o toplu sözleşme masasından çok daha iyi kazanımlarla kalkabileceğimizi biliyoruz.  Dolayısıyla toplu sözleşme masasında sizin anlattıklarınızı sizin taleplerinizi dikkate almayan dünden bugüne olduğu gibi amir memur ilişkisi içinde ben amirim ben ne dersem o olur anlayışıyla o masaya sizinle birlikte oturan siyasal iktidarın ya da iktidarların bu ısrarlı  tavırları karşısında eğer sendikalar demokratik  güçlerini emekten gelen üretimden gelen güçlerini  kullanabilme cesaretini ortaya koyabilirlerse çalışma bakanlığında kurulmuş olan toplu sözleşme masasını Kızılay meydanına Cumhuriyet meydanına Atatürk meydanlarına taşıyabilirlerse temsil etmiş oldukları milyonları o alana toplayabilirlerse işte o  zaman bir sendika bilinçlenmenin Türkiye’de yerleşmiş olduğunu işte o zaman toplu sözleşme masasında bir netice alınabileceğinin bütün memur arkadaşlarımızın görmesi lazım” şeklinde konuştu.

Yazıp çizip, talep edip arkasından da hiçbir şey almadan geri gelmenin adının sendikacılık olmadığını savunan Deniz; “Yazıp çizdikten sonra alamadıysanız, meseleyi bir mücadele haline dönüştürüp gücünüzü orada gösterip alanları meydanları doldurmak suretiyle siyasal iktidarları sizinle anlaşma zorunluluğunda bırakmaktır. Sendikacılık yoksa aman adım sendikadır hadi gel sayın Bakanım bir çay kahve içelim anlayışı sendikal mücadele yürüttüğünü ifade edenlerin çok büyük bir yanılgı içerisinde olduklarını aynı zamanda milyonlarca memuru ve memur emeklisinin de bu yanılgı ile baş başa bıraktığını da artık herkesin görmesi lazım. Biz inşallah 25 yıllık mücadele birikimimizden geçmişimizden oluşturmuş olduğumuz sendikal birikim, sendikal inançtan hareketle önümüzde ki dönem inşallah toplu sözleşme masasına oturursak hem bizi sevenlere hem bizimle beraber olanlara hemde işte bize öylesine bakanlara Türkiye’de toplu sözleşmeli memur sendikacılığının ne anlama geldiğini ne demek olduğunu toplu sözleşme masasında neyin nasıl alınabileceğini gösterebilme şansına inşallah sahip oluruz” şeklinde konuştu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Eğitim nasıl bir zihniyetle yönetiliyor?
Eğitim nasıl bir zihniyetle yönetiliyor?
“Alevilere genel bütçeden pay ayrılmalı”
“Alevilere genel bütçeden pay ayrılmalı”