Kansere karşı savaş için: erken tanı pozitif düşünce 

Kansere karşı savaş için: erken tanı pozitif düşünce

Kanser hastalığı konulan kişiler ile bireysel görüşmeler ve onlar üzerinde çalışmalar yapan kanser hastalarına ve ailesine seminerler veren Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Bilimler Fakültesi Ebelik Bölümü Öğretim Görevlisi “Yaşam Koçu” Sema Biçer, kanser hastaları ve ailelerin yaşamının nasıl bozulduğunu ve bozulan yaşantıların nasıl düzetilmesi gerektiğini açıklıyor.

Kansere karşı savaş için: erken tanı pozitif düşünce
Kansere karşı savaş için: erken tanı pozitif düşünce Sivas Memleket
Bu içerik 535 kez okundu.

Hüsne AKKAYA

Türkiye’de insanların ölüm nedenleri arasında birinci sırada bulunan kanser hastalığın nedeniyle her iki kişiden biri kanserden hayatını kaybediyor. Kanser hastalığına yakalanan kişiler kanser tanısından sonra yaşantısının allak bullak olması ve insanların algısında kanser eşittir ölüm olması, kanserden kurtuluş olmadığını söyleyen insanlar; kanser hastalarının yaşantısında olumsuz yönde değişimler görülüyor. Fakat Kanser hastalarının değişen yaşamını pozitif düşünce tarzını aşılayarak hastaların moralini üst seviyede tutulması ön görülüyor. Pozitif düşünce tarzı hastalar üzerinde büyük etki olduğu söyleniyor.

Kanser hastalığı konulan kişiler ile bireysel görüşmeler ve onlar üzerinde çalışmalar yapan kanser hastalarına ve ailesine seminerler veren Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Bilimler Fakültesi Ebelik Bölümü Öğretim Görevlisi “Yaşam Koçu” Sema Biçer, kanser hastaları ve ailelerin yaşamının nasıl bozulduğunu ve bozulan yaşantıların nasıl düzetilmesi gerektiğini açıklıyor.

Kanser Hastalığı Tanısından Sonra Değişen Yaşamlar

Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Bilimler Fakültesi Ebelik Bölümü Öğretim Görevlisi “Yaşam Koçu” Sema Biçer, Bir kişiye kanser tanısı konulduktan sonra kişi ve ailesi ölümle burun buruna gelmiş hissettiğini ve hasta olan kişi ve ailesi hastalıktan kurtuluş olmayacağı algısının olduğunu ifade ediyor. Yaşam Koçu Sema Biçer, hastalığın seyrini etkileyen birçok etken olduğunu, bu etkenler kanserli olan kişiye ve ailesine söylenme şekli yeri zamanı ve kişinin hastalığa uyum sürecini çok fazla etkilediğini söylüyor. Sağlık çalışanlara seslenen Yaşam Koçu Sema Biçer, kanser tanısı olan kişiye ve ailesine söylerken hassas davranılması ve hastalıklı kişi hastalığına nasıl anlam yüklemesi gerektiğini vurguluyor.

Kanser Hastalığın Başlangıç Aşaması Hasta İçin Önemli

Organın kişinin yaşamındaki önemi ve erken tanı önemli olduğunu vurgulayarak söyleyen Yaşam Koçu Sema Biçer, hastalığa çok daha kolay uyum sağladığını ama çok ilerlemiş ise ve kayıp sürecini yaşayacak yeterince zamanı yoksa kabullenmeye kadar gelecek süreci yaşayacak yeterince zamanı yoksa kişinin yaşamı allak bullak olabileceğini söylüyor. Ailesi tarafından hastalığa verecekleri tepki hasta üzerinde etki bıraktığını söyleyen Yaşam Koçu Sema Biçer, ailesi dünyanın sonu gelmiş gibi davranmak yerine kalan ne kadar süre ise ona destek olarak geçirdikleri zaman kişi kendisini daha fazla güçlü hissedeceğini ifade ediyor.

Her İnsan Ölümü Tadacaktır Önemli Yaşam Sağlam Olsun

Her insan ölümü tadacaktır cümlesiyle başlayan Yaşam Koçu Sema Biçer, kanser olsak ta olmasak da ölüm herkesin başına geleceğini, hasta olsak ta olmasak ta ölüm insanları bulduğunu vurguluyor. Yaşam Koçu Sema Biçer, önemli olan kişilerin dini inançların bu hastalıkla baş etme sürecinde çok etkili olduğunu söylüyor. Pozitif düşünce tavrı sergileyerek sağlığı için düzenli kontrollerini yaparlar ise sağlıklı yaşlanmak için çaba harcarlar ise kansere yakalandıkları zaman iyileşme olasılığı çok yüksek olduğunu söyleyen Yaşam Koçu Sema Biçer, Kanser tedavisinde ve hastanın ailesinin yaşamlarında büyük etki sağladığını ifade ediyor.

Pozitif Düşünce Bir An Olmuyor

Yaşam Koçu Sema Biçer “pozitif düşünceye sahip olabilmemiz için hemen birden bire olmayacağını en başta kabul etmek gerekir. Bir süreç geçmesi gerekiyor. Burada yaşam devam edecek mi yoksa kaybedilecek mi soruları ilk tanı konulduğunda öğrenilen bir şey değil fakat çok merak edilen bir şey ve bununda hiç garantisi yok kanser parmak izi gibi tamamen kişinin kendisine özgü biçimde yaşanıyor” dedi. Yaşam Koçu Sema Biçer, hem aileye hem de kendine düşen görevler olduğunu, aileye düşen görevler bu tanı konulduktan sonra belli bir süreç yaşanacağını kabul etmesi gerektiğini söylüyor. Kanser gerçeği ile yüzleştikten sonra artık bunu yavaş yavaş derinden hüznünü ve depresyon süreci yaşayacağını ifade eden Yaşam Koçu Sema Biçer “ bu süreçleri sağlıklı ve sağlam bitirirse aile ve profesyonel destek ile kabullenme aşamasına kadar gelir. Bu kabullenme süreci geldiği zaman ister ölmek üzere olsun kişi ister hastalığından tamamen kurtulmuş olsun olumu düşünceye ulaşabilir. Belli bir süreç ve aşama gerekiyor.  Bu aşamada hem sosyal destekler hem aile desteği hem profesyonel destek iyi olursa o kişi olumlu süreçte yaşayabiliyor. Hem kendisi hem de ailesi açısından aldıkları destek önemli” diyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Zeytin Dalı Harekatı için Fetih Suresi okundu
Zeytin Dalı Harekatı için Fetih Suresi okundu
“Her gün bir yıldız daha  kayıyor avuçlarımızdan”
“Her gün bir yıldız daha kayıyor avuçlarımızdan”