Kesici, 2 Hedef üzerinde durdu 
Reklamı Geç
Advert
Advert

Kesici, 2 Hedef üzerinde durdu

CHP İstanbul Milletvekili İlhan Kesici Sivas’ta, iş adamları ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya gelerek Sivas’ın sorunlarını değerlendirdi. Kesici, İkinci Üniversite ve Sivas’ın Cazibe Merkezi kapsamına alınmasının Sivas için 2 önemli hedef olduğunu söyledi.

Kesici, 2 Hedef üzerinde durdu
Kesici, 2 Hedef üzerinde durdu Sivas Memleket
Bu içerik 306 kez okundu.

SÜMEYRA DENİZ

Memleketi Sivas’a gelen Cumhuriyet Halk Partisi  İstanbul Milletvekili İlhan Kesici, Sivas’ta ki iş adamları ve Sivil Toplum Kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya geldi. İş adamlarının ve Sivil toplum kuruluşlarının beklentilerini dinleyen Kesici, Sivas’ın ikinci üniversiteye kavuşması ve cazibe merkezi kapsamına dâhil edilmesi için gereken çalışmaların yapılacağını söyledi.

“SİVAS BİR ÜNİVERSİTE İLE KALDI”

Kamu yatırımları alanında Sivas’ın çok kazanımlar elde etmediğini, Sivas dışında birçok ilde iki hatta üç tane Üniversite kurulduğunu ancak Sivas’ın hala 1974 yılında kurulan Cumhuriyet Üniversitesi ile kaldığını anlatan Kesici; “Sivas Cumhuriyet Üniversitesi kurulduğunda Türkiye’de çok az üniversite vardı. Tabii Sivas için olağanüstü büyük bir hizmettir o. Diğer vilayetlerde üniversite sahibi oldular, olmalılar. O üniversiteler çok gelişti de. Fakat bizden sonra bu yola girmiş olan vilayetler de o birinci üniversitelerde sonra ikinci üçüncü hatta bir iki tanesinde dördüncü üniversiteler de açılır oldu. Bizim ki bir tane kaldı. Hâlbuki 14 sene AK Parti’nin tek başına iktidarlığı var” dedi.

Sivas’a 4 Eylül Bilim ve Teknoloji Üniversitesi kurulması için CHP’li vekil Ali Akyıldız’ın da büyük çabaları ile  kanun teklifi verdiklerini belirten Milletvekili Kesici; “Ben Sivas’ta 2 tane eksiklik hissetim. Bunlardan birisi Üniversite konusudur. Sivas Milletvekilimiz Ali Akyıldız böyle bir kanun teklifi verdi. Bu teklifte bizim de imzamız var. 4 Eylül Bilim ve Teknoloji Üniversitesini İnşallah Sivas’a kazandırmak istiyoruz. Bu konuyu uygun bir siyasi iklim olur olmaz canlandırmaya çalışmak lazım” ifadelerine yer verdi.

“Sivas Bir Cazibe Merkezi Olmalı”

Bölgeler arasındaki kalkınma dengesinin sağlanması için Sivas’ın da cazibe merkezi kapsamına alınması gerektiğinin altını çizen Kesici, Sivas’ın cazibe merkezi ilan edilen iller arasında yer almamasına tepki gösterdi.

Sivas’ın cazibe merkezi kapsamına alınması için CHP Milletvekili Ali Akyıldız başta olmak üzere bütün Sivaslı milletvekillerini göreve davet eden Kesici; “Bölgeler arası kalkınma, bölgeler arasındaki uçurumun kaldırılması, geri kalmış illerin yükseltilmesi ve bölümlendirilmesi en çok sevdiğimiz işlerdendi. Sivas’ı da bu kapsamda 1991-1993 tarihleri arasında yükseltmiştik. 23 tane vilayete cazibe merkezi kapsamına alınmış ancak Sivas bunun dışında kalmış. Tabi cazibe merkezi kapsamında olduğu zaman yatırım indirimi, vergi muafiyeti, bir yığın faydası var. Kazmayı vurduğunuz andan itibaren yani temeli atmaya başladığınız andan itibaren işletmeye alınıncaya kadarki safhalarda çok uygun teşvikler var. Bunlardan cazibe merkezinde olan iller istifade ediyor. İnşallah bu 2 konu yine bizim Milletvekilimiz Ali Bey’in önderliğinde hepimiz AK Parti’deki arkadaşlarımızla birlikte çalışacağız. Bizim şu anda asıl ihtiyaçlarımız kamu yatırımlarıdır. Bu anlamda çok bir gelişme olmadı ama insanların sorunlarının giderilmesi noktasında Sivaslı milletvekillerimiz güzel çalışıyor” şeklinde konuştu.

 

“AK PARTİ İKTİDARINA TEŞEKKÜR”

Konuşmasında son olarak AK Partisi iktidarına ve Sivas Milletvekillerine teşekkür eden Kesici; “Ben AK Parti iktidarına şu anlamda da teşekkür ediyorum. Sivas bakımından. Her hükümette Sivaslı bir bakanımız var. Bu önemli bir şey yani her vilayete nasip olan bir şey değil. Bizim arkadaşlarımızı Bakan yapmış olmaları hepimiz için çok sevindirici bir şey. Ben AK Parti’deki arkadaşlarımızın çok iyi çalışmalar yaptıklarını biliyorum. Muhalefet partisi milletvekili olarak bunu da söylemeyi görev addediyorum” ifadelerine yer verdi.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
SICAK ÇERMİK’İN İÇME SUYU PROBLEMİ ÇÖZÜLDÜ
SICAK ÇERMİK’İN İÇME SUYU PROBLEMİ ÇÖZÜLDÜ
‘Avrupa’yı Okumak’ adlı panel düzenlendi
‘Avrupa’yı Okumak’ adlı panel düzenlendi