Katmer-Çörek hediyelik oldu 

Katmer-Çörek hediyelik oldu

Sivas’a özgü katmer ve çöreklerin ünü ülke dışına yayılıyor. Öyle ki artık hediyelik eşyalara rakip olan Sivas katmer ve çöreği, il dışı ve yurt dışına hediyelik yerine gönderilir oldu. İl dışına siparişler gönderen fırıncılar, özellikle yaz aylarında hediyelik eşya yerine katmer ve çöreklerin yurt dışına götürüldüğünü söylüyor.

Katmer-Çörek hediyelik oldu
Katmer-Çörek hediyelik oldu
Bu içerik 648 kez okundu.

Sivas’a özgü katmer ve çörek, her geçen zaman adını ülke geneline duyuruyor. Sivas’a özgü hediyelik eşyalara rakip olan Sivas katmeri ve çöreği il dışına ve yurt dışına hediye olarak gönderilir hale geldi. Yaz aylarında kent merkezinde bulunan 2 yüzden fazla pide fırınında günde ortalama 50 bin adet katmer ve çörek pişiriliyor. Büyük bölümü kentte sabah kahvaltılarında tüketilen katmer ve çörekler il dışı ve yurt dışına da hediye olarak gönderiliyor.

Fırın işletmecisi Ahmet Turan Akın Sivas’a özgü katmer ve çöreğe olan talebin her geçen yıl arttığını belirterek, ‘’Sivaslılar bu lezzetin tadını biliyor ve özellikle yaz aylarında Sivas’tan il dışı ve yurt dışına gidişlerinde katmer götürerek, Sivaslı olmayanların bu lezzeti tanımasına neden oluyor. Şehirde zaten günlük tüketimin yanı sıra gelen siparişler doğrultusunda il dışına ve yurt dışına da ürünlerimizi gönderiyoruz. Başka şehirlerde de buna benzer ürünler yapanlar var ama aynı lezzeti tutturamıyorlar. Sivas'ta yapılanların eşi, benzeri yok. Burada yapılış türü, fırınların özellikleri katmer ve çöreğe fark katıyor. Özellikle sipariş verenler oluyor. Kargo ve otobüs firmalarıyla başka şehirlere gönderiyoruz. Özellikle yaz aylarında gelen gurbetçiler vasıtasıyla da yurt dışına siparişler gönderiyoruz’’ dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kırsala ayrılan bütçe 24 milyon 900 bin TL
Kırsala ayrılan bütçe 24 milyon 900 bin TL
KANGAL SEVGİSİ YAYGINLAŞIYOR
KANGAL SEVGİSİ YAYGINLAŞIYOR